صفحه اصلی > درباره منطقه 5 

آشنایی با منطقه پنج عملیات انتقال گاز

در مسیری به طول 4500 کیلومتر ، خطوط انتقال گاز ، به قطرهای 4 الی 56 اینچ امتداد یافته تا جریان گاز، از دورترین نقاط کشور به مناطق شهری و روستایی انتقال یابد.
این خطوط که در سطح استانهای فارس، بوشهر، کهکیلویه و بویراحمد و بخشی از خوزستان پراکنده است، روزانه بیش از 400 میلیون مترمکعب گاز را ، از پالایشگاههای عسلویه در منطقه پارس جنوبی ، فجرجم در کنگان، دالان در فراشبند و پارسیان در خوزی مهر فارس دریافت و از طریق خطوط لوله و تأسیسات تقویت فشار، به اقصی نقاط کشور و مبادی مصرف انتقال می دهد.


بی تردید، خطوط انتقال گاز ، شریان حیات بخش گازرسانی ، و تأسیسات تقویت فشار ، قلب تپنده آن محسوب می شود. به همین دلیل نظارت و برنامه ریزی این امور بسیار مهم است.

انتقال این ذخایر و منابع از منطقه جنوب غربی کشور و سواحل خلیج فارس بعنوان گلوگاه انتقال حدود 70 درصد انرژی گازی ، بسیار حایز اهمیت و استراتژیک است ، که بخشی از این مأموریت خطیر توسط پرسنل شریف منطقه پنج انجام می شود.
همچنین ، نگهداری ، تعمیرات و بهره برداری از این شریان حیات بخش در استمرار بلاوقفه انتقال کلان روزانه میلیون ها مترمکعب گاز ، در این منطقه عملیاتی نیز ، تحت نظارت مدیریت منطقه پنج عملیات انتقال گاز صورت می پذیرد.

استعداد سازمانی این شرکت با فعالیت 565 سمت تخصصی ، پویا و سازنده در انجام وظیفه بطور شبانه روزی ادامه داشته و کارکنان زحمتکش این شرکت با همت و پشتکار در مسیر خدمتگزاری به میهن اسلامی پیشگام هستند.

 

حوزه عملیاتی منطقه پنج از استان بوشهر، جنوبی ترین منطقه ساحلی آبهای گرم و نیلگون خلیج فارس با دمای بیش از 50 درجه سانتی گراد شروع می شود ، آنگاه با عبور از بیابانهای خشک و بی حاصل و گذر از رودخانه های وحشی جنوب استان فارس و بخشی از استان کهکیلوی و بویر احمد، در ارتفاعات سلسله جبال سفیدپوش زاگرس ، تا بیش از 2600 متر از سطح دریا را در می نوردد و راه خود را تا حریم حوزه استحفاظی ، با منطقه دو عملیات ( اصفهان ) ادامه می دهد.

تصاویر منتخب